Kadın, Gebelik, Yemek Tarifleri, Güzellik ve Bakım

Kavun Çanağında Hoşaf

  • 27 Haziran 2010
  • 2.915 kez görüntülendi.
Kavun Çanağında Hoşaf

Kavun Çanağında Hoşaf

Malzemeler:
1 büyücek kavun
1 su bardağı şeker
3 su bardağı su
1 kâse vişne
1 kâse böğürtlen
1 kâse frambuaz

Kavun Çanağında Hoşafı Tarifi:
Kavunun çekirdekleri çıkarılır. İçinin yenecek kısmı bir yemek ka­şığı yardımıyla, çok kabuğuna doğru gitmeden alınır. Hafif içli kal­mış olan kavun kabuklan bir kenarda bekletilir.

Kavun Çanağında Hoşaf

Bir yanda kayna­makta olan şeker ve su vardır. Vişne, böğürtlen ve frambuaz kayna­makta olan şerbetin içine atılır. 5 dakika bu şekilde kaynayan tatlı­mız, ocaktan alınıp, ılımaya bırakılır. Yakıcı sıcaklığını yitirmiş olan hoşaf, iki yarım kavun kabuğuna konur. Elimizdeki malzemeye ve kavunumuzun iriliğine göre, kavun sayısı artırılabilirse de, ben ala­bildiği kadarını kavunlu, kalan kısmı da sade yemeyi tercih ediyo­rum. Zira kavun dolapta çok yer tutuyor, işleri zorlaştırabiliyor.
Kavunun içine boşalttığımız kompostonun üzerini streç filmle kaplayıp, buzdolabına soğumaya bırakıyoruz. Bir gece böylece bek­leyen kompostomuzu ancak ertesi güne servis ediyoruz. Bu kompostomuz da, kâseden çok dondurma kuplanna yakışıyor. Servis sırasında, kabukta kalan kavunları dondurma kaşığıyla zar gibi alıp, her bir servise bir tane gelecek kavunlar çıkarırsak, çok daha  lezzetli oluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ